Ze zniekształcajacym jednym kanałem dotarł do naszego wrocławskiego serwisu wzmacniaczy  Sony Ta-F6B. Dosyć rzadko występujący na naszym rynku model Sonego. Wyprodukowany w 1977roku ,ale ma pewien bajeczny  smaczek konstrukcyjny. Sekcja zasilania nie jest oparta na konwencjonalnym,  transformatorze jak 99,9% wzmacniaczy wyprodukowantch w tamtych latach  tylko na przetwornicy impulsowej. Proszę spojrzeć na fotki !!! Rok 1977 i we wzmacniaczu zintegrowanym Sony stosuje impulsowe zasilanie.  To pierwszy znany nam wzmacniacz , który może się pochwalić takim rozwiązaniem.   I co ważne projekt i wykonanie jest wyjątkowo udane. . Po 40 latach ten zasilacz sprawuje się nienagannie i nigdy nie był grzebany. Wydajność prądowa jest podręcznikowa. Śruby także nie noszą śladów ingerencji, więc przez 4 dekady żaden serwis do niego zaglądał. Mamy kolejną  dziewicę serwisową.
 
 
Co mamy jeszcze ciekawego w środku tego Sonego ?   Para komplementarna tranzystorów to kapelusze Hitachi 2SB655 i 2SD 675  zachowane w oryginale na obydwu kanałach. Znane ze swoich walorów brzmieniowych i stosowane w wielu udanych, japońskich konstrukcjach.
 
Potencjometr od głośności  to hermetyczny i trudnorozbieralny Alps. Na jednym ze zdjeć widać z jakim “koniem “wśród  potencjometrów od głośności mamy do czynienia.
 
Niebieskie Kondensatory Nichicon o pojemności  220mikroFarada.
 
Wzacniacz  rozwija moc 100W przy 8Ohm
Thd- 0,03 %
Damping Factor – 50
 
Uczciwy wynik.
 
W naszym egzemplarzu Sonego uszkodzony  jest przedwzmacniacz. Końcówki mocy w pełni sprawne i oryginalne. Drivery również.  Wzmacniacz  gra nie równo i  zimny puszcza  zniekształcony sygnał na lewym kanale.
Wymieniamy garść elektrolitów w torze sygnałowym i rozbieramy kompletnie zasiarczony hebel od wyciszenia. Przez te kilkadzesiąt nikt go nie używał i  jego radykalny wzrost rezystancji drastycznie upośledzał możliwości tej zacnej konstrukcji. Jeszcze pomiary parametrów  z ciekawości  i można go testować.
 
Zobaczymy jak sobie kolega Sony z Japonii  poradzi  z napędzniem mega  wymagajacych prądowo AtC scm 7 , które są świetnym poligonem testowym dla wydajności prądowej wzmacniaczy. Obudowa zamknięta, niska skutecznosc i  sztywne zawieszenie w  midbasie Atc przetestuję walory  brzmieniowe  i możliwości Sonego aż miło.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *