Zgłosił się do nas pewien miłośnik starych kolumn duńskiej, kiedyś kultowej firmy Bang Olufsen. Problem był natury technicznej i funkcjonalnej. Głośnik basowy zniekształcał w pewnym zakresie pasma. Klient posiadał również dosyć drogie, konfekcjonowane kable głośnikowe Monster Audio zakończone wtykami bananowymi. Niestety ,ale 40 letnie Bang OLufseny model S75 wyposażone są w tandetne, plastikowe gniazdo Din , które rozpada się zazwyczaj w palcach i w żaden sposób nie jest w stanie przyjąć pozłacanych wtyków Bananowych. Dodatkowo klient zlecił nam wymianę wewnętrznego okablowania i 30 letnich kondensatorów w zwrotnicy. Posunięcie bardzo słuszne zważywszy, iż orygialne kable miały spore domieszki aluminium i trzon co prawda wykonany z miedzi,ale nie Ofc , wiec podatnej na proces utlenienia.
Kondensatrory bipolarne również miały 20 % spadek pojemności , wiec ich wymiana w powiązaniu z nowym okablowaniem może przełozyć się na odczuwalną poprawę brzmienia.
S75 to konstrukcja 4 drożna w obudowie zamkniętej o relatywnie niedużej pojemności. Powszechnie wiadomo, że tego typu konstrukcja gwarantuje dobrą odpowiedz impulsową i nie grzeszy krakołomnym zejsciem basu uwielbianym przez miłośników utworu ” Bass I love you ” i pochodnym. Miośny muzyki rockowej, jazzowej i klasycznej będa jednak przyjemnie zaskoczeniu tym co 20 cm głośnik w strojeniu Banga potrafi pokazać w tej obudowie 🙂 Niepozorne skrzyneczki zaskakują dynamiką i konturowością basu.
Bardzo mocnym punktem programu jest średniotonowy głośnik produkcji Philipsa. Gra bardzo wiernie i detalicznie z minialnymi podbarwieniami. Moim zdaniem to kapitlany przetowrnik wykorzystywany także w konstrkcjach szwedzkiego wirtuzoa elektroakustyki Olle Mirscha. W naszym egzemlarzy Bangów górne zawieszenia właśnie w średniach Philisa wymagają wymiany.
W głośniku basowym ze starości rozkleiła się cewka. Na szczęście konstrukcyjnie jest bardzo prosta. Karakas papierowy i zwykly krągły drut nawojowy nie przysprarzają żadnych problemów w odtworzeniu. Schody zaczynaja się w przypadku przewijania cewek wielowarstwoych lub nawijanych z obydwu stron karaksu. Z zewnątrz i wewnątrz. W bangu ceweczka jest naprawdę prosta i możemy ją odtworzyć w 100 procentach zachowując parametry brzmieniowe i wytrzymałość termiczną.
Na deser montujemy na tylnej ściance termianale przyłączeniowe Vitalco pod ukochane przez klienta banany. Smacznego 🙂
–