Trafiły do nas Arcusy Tm-88 zakupione przez klienta w Niemczech. Perfekcyjny stan wizualny trochę uśpił czujnosć klienta. Niestety po podłączeniu okazało się ,iż głośniki basowe i wysokotonowe przegrały konfrontację zapewne z niemieckim techno :-).
Arcusy są poszukiwane na rynku wtórnym ze względu na jakość zastosowanych głośników oraz kompetencję niemieckich inżynierów. W przypadku Tm-88 głośnik basowy to 26 cm vifa. Produkcji Vify są również głośniki wysokotone. Natomiast charakterystyczny 13 cm z lekko wyblakłą membraną celuzową wyprodukowany został przez ITT. W innych modelach Berlińska firma stosowała czasami wszystkie głośniki Vify , a czasami mariaż Vify i Seasa lub Vify-Seasa -Itt.
Kosze 26cm głośników wykonane są z solidnego odlewu aluminiowego
Uwagę zwraca również solidny układ magnetyczny czyli tzw. “Siła napędowa ” głośnika. Powiązanie zawodowego głośnika Vify oraz dobre strojenie obudowy i brak oszczędności w wykończeniu obudowy przekładają się na reprodukcję bardzo miesistego dobrze kontrolowanego basu. Bardzo łatwo zapomnieć ,że słucha się teoretycznie monitorów 🙂
W naszym egzemplarzu ktoś ewidentnie znęcał się nad głośnikami basowymi. Karkasy cewek noszą znamiona bestialstwa i audio-patologii podczas odsłuchu.
W środku zastajemy zgliszcza 🙁
Od temperatury wnętrze karkasu cewki pokryło się bąblami.
W związku z faktem , iż klient za wszelką cenę chciał zachować oryginalne karkasy i minimalizować koszty decydujemy się na dorobienie najbardziej zniszczonej czesci i wygładzenie bąbli od spodu i wzmocnienie oryginalnego karkasu w czesci górnej. Efekt prezentuje się tak:
Wytrzymałość takiej cewki w stosunku do fabrycznej jest mniejsza ,aczkolwiek przy rozsądnym wysterowaniu kolumn , bez grania ” pod korek” z podbitym basem zaskakująco wysoka. Sprawdzone w boju 🙂 Przy większym budżecie dorabiamy karkasy z tego samego materiału co oryginał i wytrzymałość jest dokładnie taka sama jak fabrycznych cewek ! Wkrótce pełna relacja ze zdjęciami z takich prac !!!
Na koniec drobny tip dla osób kupujacych używane kolumny. Czasami z róznych względów ( wyprzedaż garażowa , brak wzmaciacza, kabli , czasu itd ) nie mamy możliwości skrupulatnego odsłuchu kolumn.Czy na podstawie samych oględzin kopułek można stwierdzić , że głośniki wysokotonwe są spalone ? Proszę się przyjrzeć fotce poniżej.
Przy wypukłym zawieszniu kopułki na skraju membrany widoczne są delikatne deformacje kopułki. Trzy punkciki , takie trochę ukąszenie węża. W tych miejscach rozgrzany pondanormatywnie karkas cewki zdeformował zawieszenie kopułki. Właściwie przy takim widoku jest naprawdę spore prawdopodobieństwo ,że cewka ma przerwę i prezentuje się tak :