Tym razem do naszego serwisu trafiły popularne na krajowym rynku wtórnym Cantony Ergo Rc-L. Wysoki model w pełni trójdrożnych  podłogówek Cantona produkowany w latach 1998-2000.  Dostarczone przez klienta z ze zniekształcającym jednym głośnikiem basowym oraz  czasami , ciszej grającym głośnikiem wysokotonowym .Zdaniem klienta bywają okresy , kiedy obydwie wysoktonówki grają równo ,ale po jakimś czasie jeden z głośników  słabnie w  wyższych rejestrach. 

Problemy pojawiły się   po imprezie urodzinowej klienta , więc warto przy okazji pomierzyć elementy pasywne w zwrotnicy i posprawdzać  skrupulatnie  wszystkie głośniki. Będzie  zatem okazja ,żeby zapoznać się ze szczegółami konstrukcyjnymi Ergo i  pokazać fotki bebechów dla miłośników techniki głośnikowej i osób planujących zakup takich kolumn 🙂

 

 

Ergo Rc-l to kolumny trójdrożne  w których za bas odpowiedzialne są dwa 22 cm głośniki niskotonowe  z  solidnymi układami magnetycznymi ,ale ich kosze niestety  wykonane są z plastiku. Wielokrotnie w naszej praktyce serwisowej zdarzało się ,że w przypadku upadku kolumny  z wysokości podczas transportu  wszystkie plastikowe żebra są wyłamywane  i własciwie nie ma juz czego zbierać 🙂  Plus dla Cantona za zastosowanie naprawdę sporych ferrytowych magnesów. Głośniki mają dzięki temu dużą skutecznosć  i dobrą odpowiedz impulsową. Nie mniej jednak  montaż takich magnesów do plastikowych koszy to nie potrzebna oszczędnosć  skutkująca gorszymi parametrami  i mniejszą trwałoscią głośników.

 

 

Głośnik średniotonowy ma średnicę 18 cm i kosz również wykonany z tworzywa sztucznego.

 

Głośniki wysokotonowe mają cewki 25.2mm i kopułki aluminiowo-maganowe.  Wszystkie  głośniki wyprodukowane zostały przez Cantona. 

 

 

 

 

Po wstępnych oględzinach przechodzimy  do inspecji wszystkich głośników basowych. Jeden z nich  ma zdeformowaną dolna cześć karkasu cewki i zapadnięte dolne zawieszenie.

Do takiej deformacji dochodzi na skutek zbyt dużej amplitudy pracy głośnika  i uderzania o dno układu magnetycznego. Zdrowy słuchacz, nie zamroczony alkoholem  jest w stanie łatwo wychwycić charakterystyczne strzały 🙂 Często konieczna jest również  wymiana  resora dolnego , który ulega rozerwaniu lub zapadnięciu. W  tym konkretnym przypadku resor był w porządku. 

Rozwiązanie zagadki głośników wysokotonowych rozpoczynami od sprawdzenia zwrotnic. Częstotliwośc podziału Ergo Rc-l to 300/3500 hz. Zwrotnica podzielona jest na dwie osobne płytki. Pod wyższym  głosnikiem basowym znajduje się sekcja filtrująca głośniki średnio-wysokotonowe.

 

 

Wymontowaliśmy ją w celu sprawdzenia indukcyjności cewek i pojemności kondensatrów. O dziwo nawet czarny bipolarny kondensator wzorcowo trzymał pojemnośc pomimo upływu czasu.

Przy okazji  demontujemy i poprawiamy luzne mocowanie  dolnej płytkę filtrującą   głośniki basowe. Przy sporej wadze cewki przy 70 hz słyszalne było delikatne podbarwianie basu. 

 

Wszystkie parametry  elementów pasywnch zwrotnicy filtrujących  głośniki wysokotonwe były wzorcowe.  Zatem czas na rozebranie  głośników wysoktonych i oględziny cewek. Rozwiązanie  zagadki przychodzi dosyć szybko.

Cewka w jednym z głośników  pokazuje poprawna oporność , dokładnie taką samą jak w drugim  głośniku. Nie mniej jednak jest mocno zgrzana i po jakimś czasie obciązenia głośnik traci skuteczność. Poniżej zdjęcie obrazujące sprawną  i uszkodzoną cewkę obok siebie.

 

 

I zdjęcie sprawnej , nowej , oryginalnej cewki pod lupą

 

W związku z tym,że udało nam się zamówić oryginalną  cewkę razem z aluminiowo-manganową kopułka wystarczy wymiana tylko jednej sztuki. Pomiar parametrów głośników wysoktonowych wyszedł  wzorcowo. Poniżej zdjęcie samej , starej  kopułki , która na skutek kontaktu z wysoką temperatura została zdeformowana. 

Przetopione zawieszenie kopułki w miejscach styku z karkasem sprawia,iż przewijanie takiego głośnika jest bezzasadne. Perfekcyjne wycentrowanie głośnika będzie niemożliwe. Konieczna jest wymiana  całego układu.

Na koniec kilka uwag o samych kolumnach. Pomimo niesmaku jaki mogą słusznie budzić plastikowe kosze  to w tych kolumnach to  jedyne znaczace oszczędnosci  poczynione przez Cantona. Obudowy wykonane są perfekcyjnie. Sama kolumna waży około 32kg. W środku posiada wręgi usztywaniające. Przednia ścianka pokryta jest materiałem pochłaniającym  i rozpraszającym fale akustyczne.Strojenie portu bass reflex jest  perfrekcyjne. Dwa 22cm grają szybkim i zwartym basem , a jak  jest potrzeba to schodza dostatecznie nisko. Charakterystyka w całym paśmie jest wyrównana. Bardzo uczciwie wykonane i zaprojektowane kolumny , które wymagają jednak pewnego doświadczenia lub cierpliwości  przy dopasowaniu elektroniki towarzyszącej. 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *